• Geonetwork - Test
  •   Search
  •   Map
  •  Sign in

DTM 10 terrain model (UTM35)

Digital terrengmodell over fastlands-Norge med høyder i et rutenett på 10 x 10 meter. Terrengmodellen er en rutenettsmodell med oppløsning (rutenettstørrelse) på 10 x 10 meter.



Nøyaktighet:

± 2 til 3 meter standardavvik i høyde avhengig av terreng og kartdataenes alder i FKB A – C-området.

± 4 til 6 meter standardavvik i høyde avhengig av terreng og kartdataenes alder utenfor FKB A – C-området.



Arbeidet med ajourhold av dette datasettet blir ikke prioritert. De siste filene som ble oppdatert er fra 2013. Kartverket prioriterer isteden etablering av Nasjonal detaljert høydemodell (hoydedata.no), der nye høydemodeller tilgjengeliggjøres etter hvert som de blir produsert.

På hoydedata.no finnes også ferdigproduserte eksporterer av landsdekkende terrengmodeller med 10 meters oppløsning. Disse er generert ut fra detaljerte laserdata der slike finnes. Dette suppleres med høydedata fra 2013-utgaven av DTM10 dersom det er nødvendig for å få full dekning.

Simple

Date (Creation)
2017-11-22
Date (Publication)
2017-11-22
Date (Revision)
2018-01-26
Code
dtm10_utm35
Status
Required
Point of contact
Organisation name Individual name Electronic mail address Role

Norwegian Mapping Authority

Andreas Korsnes

kundesenter@kartverket.no

Publisher

Norwegian Mapping Authority

Andreas Korsnes

kundesenter@kartverket.no

Owner
Maintenance and update frequency
Irregular
GEMET - INSPIRE themes, version 1.0
  • Høyde

Nasjonal inndeling i geografiske initiativ og SDI-er
  • Beredskapsbase

  • Geodata Act

  • Norway Digital

  • Felles datakatalog

Nasjonal tematisk inndeling (DOK-kategori)
  • Høydedata

Place
  • Norges hovedland

Theme
  • DTM

  • Høydemodell

  • Terrengmodell

  • Digital terrengmodell

  • DEM

  • Høyde

  • Landsdekkende

Spatial scope
  • National
Specific usage

Terrengmodellen er egnet til ulike former for terrengvisualisering, som for eksempel for produksjon av høydekurver og fjellskygge. Den er også egnet til beregning av terrenghellinger, terrengprofiler og grov kartlegging av skredutsatte områder. Terrengmodellen brukes også i flysimulatorer og til å finne dekningsområder for radar, TV og mobiltelefon.



Terrengmodeller er helt nødvendig for geometrisk korrigering i produksjon av ortofoto.

User contact info
Organisation name Individual name Electronic mail address Role
Owner
Use limitation

På utenlandsk side finnes noe data av usikker kvalitet. Det henvises til nabolandenes kartverk for offisielle data i disse områdene.

Access constraints
Other restrictions
Other constraints
Åpne data
Use constraints
Other restrictions
Other constraints
Creative Commons BY-NC 4.0 (CC BY-NC 4.0)
Classification
Unclassified
Spatial representation type
Grid
Denominator
10000
Language
Norwegian
Topic category
  • Elevation
N
S
E
W
thumbnail




Supplemental Information

https://www.kartverket.no/data/Laserskanning/



Tjenesten Terrengmodell WMS gir informasjon om den landsdekkende terrengmodellen (DTM 10)

Det er to lag som viser i hvilke områder de ulike datasettene er blitt benyttet til å bygge opp terrengmodellen. Bruk kartapplikasjonen i geoNorge for å vise denne tjenesten

Unique resource identifier
EPSG:25835
Distribution format
Name Version

DEM

TIFF

DEM

TIFF

OnLine resource
Protocol Linkage Name

GEONORGE:DOWNLOAD

https://nedlasting.geonorge.no/api/capabilities/
Hierarchy level
Dataset

Conformance result

Title

SOSI produktspesifikasjon: DTM 10 Terrengmodell

Date (Publication)
2019-08-30
Title

sosi

Date
Explanation

The data is not evaluated according to the product specification

Statement

Digital terrengmodell med høyder i et rutenett på 10 x 10 meter. Terrengmodellen er en rutenettsmodell med oppløsning (rutenettstørrelse) på 10 x 10 meter. Rutenettet er generert fra en såkalt hybrid DTM struktur med programmet SCOP.



Høydeinformasjonen som ligger til grunn for terrengmodellen er høydekurver og høydepunkt fra FKB - Standard høydegrunnlag (FKB-H5), Kystkontur, vann og større elver med høydeinformasjon fra FKB - Vanndata, Punktarkivet Kartverket (trigonometriske punkt), vegsenterlinje fra Vbase.



Utenfor FKB A-C området blir det benyttet data som høydekurver, høydepunkt, kystkontur inklusive øyer og innsjøkontur fra N50 Kartdata. På utenlandsk side finnes noe data av usikker kvalitet.



Filene er lagret i DEM-formatet til USGS og er pakket med win-zip. Alle filene har EUREF89 som datum.



Denne grid-modellen er produsert i tre ulike UTM - soner med forholdsvis stor overlapp mellom sonene.

Hele Nordland og Troms er laget i UTM sone 33.



I tillegg finnes også områdene som dekker UTM sone 32 og 35 i UTM sone 33. Det betyr at hele Norge er tilgjengelig i UTM sone 33.



Filene dekker et område på 50 x 50 km (10 meter) . Hver fil er utvidet med 200 meter i alle retninger, noe som gir en overlappsone på 400 meter mellom to filer.

Metadata

File identifier
294c21ca-eb83-49b9-8861-bb1595ce8768 XML
Metadata language
Norwegian
Hierarchy level
Dataset
Date stamp
2025-05-14
Metadata standard name

ISO19115

Metadata standard version

2003

Metadata author
Organisation name Individual name Electronic mail address Role

Norwegian Mapping Authority

Ole Christian Kjekshus

kundesenter@kartverket.no

Point of contact
Other language
Language Character encoding
English UTF8
 
 

Overviews

overview
miniatyrbilde
overview
medium
overview
large_thumbnail

Spatial extent

thumbnail

Keywords

DEM DTM Digital terrengmodell Høyde Høydemodell Landsdekkende Terrengmodell


Provided by

logo
Access to the catalogue
Read here the full details and access to the data.




  •   About
  •   Github
  •